NOIR

Wywiady

$one.author.osoba

Andrea Camilleri

Polecam życie zamiast filozofowania! - wywiad z Andrea Camillerim

Zawsze powtarzam, że jestem włoskim pisarzem, urodzonym na Sycylii, żyjącym w Europie. Przez całe życie robiłem co w mojej mocy, by nie wprowadzać podziałów pomiędzy Włochami a Sycylią. Oczywiście jest wiele różnic, ale Włochy same w sobie są dość specyficznym krajem. Palermo różni się od Neapolu, który jest zupełnie inny niż Wenecja... Północny zachód Włoch nie jest podobny do północnego wschodu, ani centrum do południa. Mamy różne dialekty, inne jedzenie, inny sposób myślenia, ale wszyscy jesteśmy Włochami!

Więcej >

$one.author.osoba

Rhys Bowen

Mówię to, co myślę, akurat gdy nie jest to wskazane – wywiad z Rhys Bowen

Najbardziej w pisaniu powieści historycznych lubię to, że moi detektywi nie mogą polegać na technologi podczas rozwiązywania zagadek kryminalnych. Nie ma CSI. Żadnego DNA. Brak odprysków krwi. Molly musi używać rozumu, intuicji i być dobrą obserwatorką. Uwielbiam również motywy popełniania zbrodni, jakie istniały w przeszłości.

Więcej >

$one.author.osoba

Veit Heinichen

Chciałem go uśmiercić - wywiad z Veitem Heinichenem

ZwB Nie Berlin, nie Hamburg, nie niemiecka prowincja – akcja pana powieści rozgrywa się w Trieście. To północnowłoskie miasto nie jest może najbardziej typową scenerią dla kryminałów, które wychodzą spod pióra niemieckiego autora. Zdradzi nam pan, dlaczego właśnie Triest?

Veit Heinichen Są ku temu dwa istotne powody: po pierwsze znam Triest i jego okolice lepiej niż jakiekolwiek niemieckie miasto. Przyjechałem tu po raz pierwszy trzydzieści cztery lata temu i po latach kursowania między Niemcami a Włochami od dwudziestu lat mieszkam niemal wyłącznie tutaj. To nieprzypadkowy wybór: Triest to miejsce spotkań i kontrastów. To prototyp europejskiego miasta, miejsce ścierania się trzech wielkich europejskich kultur: romańskiej, słowiańskiej i germańskiej. W tym najbardziej wysuniętym na północ porcie śródziemnomorskim świat Morza Śródziemnego spotyka się ze światem północy, morze łączy się z górami, Wschód spotyka Zachód. Triest był miastem położonym na najbardziej południowym skraju strefy za Żelazną Kurtyną. To miejsce kontrastów i przeciwieństw, sprzeczności, ale także mostów pomiędzy nimi. Ta kompleksowość jest idealną pożywką dla literatury, która zawsze rodziła się tutaj w wielu różnych językach.

Więcej >

Wywiady tych książek